Rubriky
Bylinky

Ženšen pravý – podpoří krevní oběh a dodá energii

Představte si, jaké by to bylo, kdyby jste žili v nějaké ze starověkých civilizací a začal vás sužovat nepříjemný zdravotní problém. Co byste dělali? Patrně byste šli za lidovým léčitelem, který by vám naordinoval užívání bylinek. Jednou z nich je ženšen pravý, který má pozitivní účinky na naše tělo i dnes.

V současné době hodně z nás spoléhá na farmaceutický průmysl. Ten je schopen vyrobit syntetické látky, které mohou ovlivnit některé procesy v lidském těle. Případně nás dovedou zbavit zdravotních problémů a nemocí, které byly ještě před sto lety smrtelné.

Spousta z nás se ale vrací zpátky k přírodě. Na rány používáme rostlinné masti a užíváme přírodní doplňky stravy. (Třeba na podporu růstu vlasů, či pro posílení imunitního systému.) Co když jsme ale dlouhodobě unavení a dali bychom půl království za nějaký účinný životabudič?

Inu, buď se budete dopovat kofeinem a energetickými nápoji, nebo si dopřejete ženšen

Víte, co vám může nabídnout?

ženšen na erekci

🌿 Ženšen pravý

Ženšen je několika odrůdová rostlina s velkým kořenem. (Který se mimochodem považuje za nejcennější.) Jeho účinky prvně využili lidé v Asii. O tom svědčí i jeho název, který byl vybrán kvůli podobnosti tvaru kořene s tělem člověka. Až do současné doby je nedílnou součástí čínské medicíny.

💡 Účinky ženšenu

Ženšen pravý má na lidské tělo úctyhodné množství pozitivních účinků. Z toho důvodu po něm můžete sáhnout v různých fázích svého života.

Ženšenu se připisuje schopnost:

 • Dodat tělu energii
 • Zlepšovat kognitivní funkce
 • Bojovat proti zánětům
 • Předcházet chřipce
 • Snižovat hladinu cukru v krvi
 • Řešit potíže s erektilní dysfunkcí
 • Posilovat imunitní systém
 • Podpořit krevní oběh

Jak tedy můžete vidět, neexistuje dobrý důvod, proč si nedopřát nápoj z pravého ženšenu, či potravinový doplněk z něj co nejdříve. Myslete ale na to, že všeho moc škodí. Když to přeženete, můžete se potýkat s řadou nežádoucích účinků.

Mezi nimi je například bolest hlavy, problém se spánkem, průjem, sucho v ústech, nervozita nebo delirium. (Úplně vyhnout by se mu měli lidé, kteří užívají antidepresiva a lidé, kteří používají léky na ředění krve. Může být nevhodný i pro pacienty, kteří se léčí s cukrovkou a se srdcem.)

ženšen erekce

Podpoří erekci a výdrž

Ačkoliv jsou vědci v připisování účinků ženšenu na erektilní dysfunkci opatrní, nevylučují, že by mohl mít na její zvládání pozitivní vliv. 

Podle všeho může za snížení oxidačního stresu, který bývá blokátorem zdravé erekce. Tím, že zlepšuje krevní oběh pomáhá přivést i více krve do vašeho penisu. Což je pro zdravou potenci taktéž zcela klíčové. Ovšem, i přes tato pozitiva si musíme počkat na výsledky dalších studií.

📑 Kde ho najdeme? Třeba v přírodních doplňcích stravy

Pokud nevíte, jakým způsobem byste měli ženšen zahrnout do svého životního stylu, uděláte nejlíp, když investujete do volně prodejných doplňků stravy. Ty jsou dostupné jak na internetu, tak v lékárnách.

Co se týče prodejce, vždy preferujte buď již zmíněnou lékárnu, obchod se zdravou výživou nebo obchod se sportovním náčiním a výživou. Především z důvodu toho, že všechna tato místa dbají na vysokou kvalitu prodávaných výrobků.

Závěr

Ženšen je bylina, kterou se rozhodně vyplatí alespoň jednou vyzkoušet. Hlavně kvůli tomu, že se postará o celkovou harmonizaci vašeho těla. Nikdy však nepřekračujte doporučené dávkování a dávejte si pozor, aby nepřicházel do interakce s jinými léky, které berete. Pokud si nejste jistí, rozhodně je na místě se poradit se svým lékařem.

Rubriky
Bylinky

Kotvičník zemní – pomůže s poruchami erekce?

Když se začtete do článků o bylinkách na podporu erekce, patrně narazíte na kotvičník zemní. Málokdo má ale nějakou konkrétní představu o tom, na co působí a co všechno umí. Proto jsme se rozhodli, že se na něj zaměříme v našem dnešním článku.

Když nás někde píchne, nejdeme za babkou kořenářkou, ale k doktorovi, nebo přímou cestou do lékárny. A to jak v případě, že jde o bolavé klouby, tak v situaci, kdy máme problémy s dosažením erekce. Neříkáme, že je to špatně. Hodně ale záleží na tom, zda se dopujete chemicky vyrobenými léky, nebo dáte přednost přírodě

I když řada mužů bylinným preparátům zrovna dvakrát nedůvěřuje, po vyzkoušení s překvapením zjišťují, že fungují srovnatelně, jako chemické léky. 

Bylinkou, která je mužskému zdraví prospěšná je kotvičník zemní. Pokud ho ještě neznáte, povíme vám, čím vás může ohromit.

kotvičník na erekci

🌿 Kotvičník zemní

Kotvičník zemní (nebo také Tribulus terrestris) je léčivá bylina z čeledi kacibovitých, která se používá jak v medicíně, tak ve volně prodejných doplňcích stravy. (Především v těch, které užívají sportovci.) Za jeho domovinu považujeme východní státy, jako je Čína, Japonsko a Indie. A to i přesto, že dnes roste i v Austrálii a v Evropě. 

💡 Účinky kotvičníku na naše zdraví

I když předchozí řádky působí možná trochu nezajímavě, vše si vynahradíme v popisu jeho účinků. Ty jsou totiž hvězdné.

Kotvičníku se připisuje schopnost:

 • Chránit zdraví srdce
 • Udržovat zdravou hladinu cukru v krvi
 • Zvýšit sexuální touhu

Také se o něm říká, že může mít diuretické (močopudné) účinky, může posílit zdraví imunitního systému a nejspíš má i schopnost zlepšit infekce.
V této sekci ale musíme zbořit několik mýtů. O kotvičníku zemním se říká, že má vliv na sportovní výkon. Což se ale (v rámci studií) nepovedlo uspokojivě potvrdit. Za nepravdu vědci označují i jeho schopnost zvyšovat hladinu testosteronu v těle. Za předpokladu, že byl v tomto ohledu testován na lidech. (Jiné výsledky přinesly jen studie na zvířatech.)

kotvičník zdraví

❔ Pomůže s poruchami erekce?

Nyní se podíváme na to, jak je na tom kotvičník zemní s podporou erekce. V první řadě musíme zmínit, že účinky na zvýšení libida má měřitelné jak u mužů, tak u žen. (Což nebývá vždy zvykem.) Také má podle všeho vliv na větší vzrušivost a uspokojení z erotických hrátek.

Ovšem, výsledky, které by potvrzovaly jeho vliv na léčbu erektilní dysfunkce tak jednoznačné nejsou. Především proto, že u testovaných subjektů byly pozorovány oba druhy závěrů. (Čili, u některých testovaných došlo ke zlepšení a u jiných zase k vůbec žádné změně.) Kvůli všem těmto důvodům je potřeba, aby účinky kotvičníku zemního prošly podrobnějším zkoumáním.

📑 Kde všude ho najdeme

V případě, že máte zájem o pozitivní účinky kotvičníku zemního na vaše libido, podíváme se na to, kde všude ho najdeme.

Dopřát si lze:

 • Čaj z kotvičníku zemního
 • Potravinové doplňky s kotvičníkem zemním
 • Sirup z kotvičníku zemního
 • Tinkturu z kotvičníku zemního
čaj z kotvičníku

Co se týče jeho užívání, to je považováno za bezpečné. Mezi jeho vedlejšími účinky byly zaznamenány jen žaludeční křeče a reflux. (Pálení žáhy.) 

Odborníci však naznačují, že ve vyšších dávkách může mít vliv na zdraví močového ústrojí. Z toho důvodu byste se měli o jeho použití nejprve poradit se svým lékařem a neměli byste překračovat doporučené dávkování, které je vždy uvedeno výrobcem.

Závěr

Ačkoliv jsme museli vyvrátit mýtus, který tvrdí, že kotvičník zemní zvyšuje hladinu testosteronu v těle, má příznivý vliv na lidské libido. Což rozhodně není vůbec špatná bilance. Stejně jako všude jinde ale platí, že o vašich krocích by měl vědět váš ošetřující lékař.