Rubriky
Problémy s erekcí

Zvětšená prostata a její vliv na erekci

Pokud jste muž a jste na hranici středního věku, z hlediska četnosti je jen otázka času, kdy začnete pociťovat první potíže s prostatou. Ačkoliv není tento orgán na první pohled vidět, jeho dobrá kondice je extrémně důležitá pro bezproblémové močení a (nejen) sexuální zdraví. Víte, jak poznáte, že s ním máte začít něco podnikat?

O zvětšené prostatě se v naší společnosti mluví jen v souvislosti s reklamami na volně prodejné přípravky pro muže. To je ale obrovská chyba, protože zvětšená, nebo jinak problémová prostata může dost výrazně ovlivnit kvalitu vašeho života. (V případě, že jde o rakovinu prostaty i jeho délku.)

Proto, jakmile na sobě začnete pozorovat první potíže, vezměte rozum do hrsti, na chvilku se oprostěte od své představy krále džungle a běžte je okamžitě řešit. Kromě toho, že budete mít tyhle horké chvilky brzy za sebou se už nebudete muset ničím trápit.

Jakou neplechu dokáže způsobit zvětšená prostata a jak ji dostat zase zpátky do formy si objasníme v následujících modulech.

příčiny zvětšené prostaty

❔ Jaký má vliv na erekci?

Prostata je orgán, který je důležitý pro přežití spermií. Dá se tedy říct, že je jedním z mnoha dílů mužského rozmnožovacího ústrojí. Vzhledem k její poloze okolo močové trubice toho ale dokáže ovlivnit mnohem víc. (Třeba to, zda se budete v pozdějším věku potýkat s přerušovaným močením.) Jaký má ale zvětšená prostata vliv na erekci a sexuální zdraví?

Na tuto otázku je velmi složité hledat uspokojivou odpověď. Za hlavní spouštěč problémů s erekcí považujeme erektilní dysfunkci. Pravda je ale taková, že zvětšená prostata a erektilní dysfunkce se mohou v určitých situacích prolínat. Zvlášť, pokud se s některým z těchto problémů léčíte. (Léky na léčbu zvětšené prostaty mohou způsobovat potíže s dosažením erekce. Některé léky proti erektilní dysfunkci zase mohou zlepšit potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou.)

💡 Nejčastější příznaky zvětšené prostaty

Jak už jsme předestřeli v úvodu, problémy je vhodné začít řešit už ve chvíli, kdy se u vás objeví. Ne každý laik ale ví, co je a není normální. Proto se podíváme na symptomy zvětšené prostaty.

Patří mezi ně:

 • Časté močení
 • Neschopnost při močení zcela vyprázdnit měchýř
 • Přerušované močení
 • Noční močení
 • Inkontinence
 • Slabý proud moči
 • Krev v moči
 • Bolest během močení

Co se týče výskytu, za rizikovou skupinu se považují muži ve středním věku. (A starší.) Potíže mohou mít i muži s vrozenými abnormalitami.

prostata a močení

👨🏻‍⚕️ Léčba zvětšené prostaty

Jakmile přijdete k lékaři (potížemi s prostatou se běžně zabývá urolog), ten se vás vyptá na vaše potíže a na rodinnou anamnézu. Následně přikročí k vyšetření, které zahrnuje i hmatovou kontrolu prostaty. Dále může udělat krevní test, nebo test moči. Běžná je i cystoskopie a rentgen.  

Co se týče léčby, lékař vám může doporučit koupi ověřeného a zároveň volně prodejného přípravku na prostatu. Také vám doporučí dostatečně pít. (Pro své vlastní dobro se ale vyhněte nápojům s alkoholem a kofeinem.) 

Součástí léčby může být i:

 • Posilování svalů pánevního dna
 • Zvyk chodit na toaletu, jakmile ucítíte potřebu
 • Osvojení technik, jak lépe zvládat stres
 • Používání bylinek (Kopřiva dvoudomá, serenoa plazivá…)

Závěr

Hlavním důvodem, proč si dávat na zdraví prostaty pozor je to, že se za příznaky může skrývat i nějaká závažnější nemoc. Jelikož do vás nikdo nevidí, je lepší podstoupit sérii nutných vyšetření než se nakonec chytat za hlavu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *