Rubriky
Mužské problémy

Antikoncepce pro muže: Která je ta nejlepší?

Když přijde řeč na ochranu proti početí, pánové často očekávají, že chránit se bude žena. Je to přece ona, která riskuje, že za devět měsíců přivede na svět potomka. Na druhou stranu, ženské způsoby antikoncepce nemusí být vždy účinné, či bezpečné. Proto je důležité, aby převzali část odpovědnosti za početí i muži. Jaké druhy antikoncepce pro ně přicházejí v úvahu?

Naši předkové to měli ve srovnání s námi o dost složitější. Stejně jako my vnímali, že je sex příjemný. Na druhou stranu, prakticky neexistovala žádná ochrana proti nechtěnému otěhotnění. Nezřídka se tedy stávalo, že díky této zábavě vznikaly opravdu početné rodiny, které měly často problém s tím se uživit.

Ve 20. století přišel velký společenský zlom. Sex najednou nebyl jen k plození dětí, ale stala se z něj i rekreační činnost, v jejímž průběhu se začal klást zvýšený důraz na osobní potěšení a na prohlubování vztahu s protějškem.

I když těhotenství padá na bedra ženy, muži by měli být ke svým partnerkám vstřícní a měli by jim nabídnout, že odpovědnost za ochranu proti otěhotnění vezmou na sebe.

co je to mužská antikoncepce druhy

Co je to antikoncepce?

Věříme, že odpověď na tuto otázku všichni znáte. Jak se ale říká, opakování je matkou moudrosti, takže si význam antikoncepce v krátkosti připomeneme.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na erekci

nejlepší léky na erekci
  • účinnost jednotlivých přípravků na tvrdou erekci, zvýšení libida a prodloužení sexuální výdrže
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024

Za antikoncepci označujeme všechny prostředky, které vedou ke snížení rizika nechtěného otěhotnění. Známe antikoncepci pro ženy a antikoncepci pro muže. Dále antikoncepci dělíme na hormonální a bariérovou.

Každý druh antikoncepce má jinou účinnost. Některé druhy antikoncepce jsou méně spolehlivé, takže se je hodí kombinovat mezi sebou. (Typicky hovoříme o pesaru a spermicidu.) Žádná antikoncepce nebývá stoprocentní. Za antikoncepci se také nepovažuje přerušovaná soulož. Kromě kondomu žádná antikoncepce nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Druhy mužské antikoncepce

Ve srovnání s ženami, které si mohou vybrat hormonální antikoncepci, nitroděložní tělísko, sterilizaci, pesar a spermicid či ženský kondom (který se ale moc nepoužívá), toho muži na výběr moc nemají. Na druhou stranu, mužské druhy antikoncepce nemají nežádoucí dopady na hormonální činnost, či na celkové zdraví. Pokud vám tedy na partnerce záleží, měli byste o použití některé z dostupných dvou metod začít přemýšlet.

kondom antikoncepce

Kondom

Nejznámější antikoncepcí pro muže je kondom, který kromě otěhotnění zabraňuje i přenosu některých nebezpečných pohlavně přenosných chorob. (Jako je třeba HIV.) Mnoho mužů má k používání kondomů odpor, ale pravděpodobně jde jen o naučený postoj, nikoliv o špatnou uživatelskou zkušenost.

Kondomy se vyrábějí v různých rozměrech (a dají se dokonce natáhnout na ruku, či naplnit vodou), takže si každý muž vybere svou ideální velikost. Kondomy navíc mohou mít speciální příchutě, výstupky nebo přidané látky, které prodlužují erekci. Pokud máte alergii na latex, doporučujeme vám používat kondomy bez latexu. Při používání kondomu také nikdy nepoužívejte lubrikanty na silikonové bázi a dávejte pozor na to, aby nedošlo k jeho protržení.

Vasektomie

Pokud už máte s partnerkou nějaké děti a další už nechcete, můžete podstoupit vasektomii. Jde o zákrok, který není hrazen ze zdravotního pojištění. Jeho finanční náročnost se pohybuje okolo 15 000,-. (Pokud se vám to zdá hodně, zkuste se zamyslet nad tím, kolik peněz jste už dali za jiné typy antikoncepce.) V průběhu zákroku lékař přeruší muži chámovody. Celkový výkon trvá do 15 minut a muž může jít okamžitě domů. (U žen je sterilizace velká břišní operace, která vyžaduje několikadenní hospitalizaci.)

Muž nebývá sterilní okamžitě, většinou se několik měsíců provádí spermiogram. Do doby, dokud v ejakulátu není žádná spermie, se doporučuje používat ještě dodatečný způsob ochrany proti početí. V případě, že si nejste jistí, zda nebudete chtít v budoucnosti děti, před zákrokem si můžete nechat odebrat vzorek spermatu pro pozdější použití.

vasektomie antikoncepce

Čemu se vyhnout a na co si dát pozor?

Určitě není vhodné spoléhat se na přerušovanou soulož. Ačkoliv si myslíte, že to stihnete, většinou to nestihnete. Kromě jiného, spermie obsahuje i preejakulát. Což bohatě stačí k tomu, aby žena otěhotněla. Také vám asi nemusíme vysvětlovat, že kondom by se měl po použití vyhodit. V případě dalších radovánek použijte nový. Při používání kondomu také dávejte pozor na to, že vám může sperma ulpět na rukách. Což opět stačí k tomu, aby byla vaše intimní partnerka neplánovaně těhotná.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na erekci

nejlepší léky na erekci
  • účinnost jednotlivých přípravků na tvrdou erekci, zvýšení libida a prodloužení sexuální výdrže
  • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
  • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
  • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 05/2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *