Rubriky
Problémy s erekcí

Co je to erekce a jak vlastně funguje?

I když (skoro) všichni provozujeme sex, ne všichni víme, jak naše těla během něho fungují. Kromě toho, že máme zkreslené, nebo neúplné představy o plodnosti a o oplodnění, třeba nevíme, co je erekce. Pokud jí chcete lépe rozumět, pokračujte ve čtení.

Kdybychom se vás zeptali, co je to erekce, patrně byste se nám vysmáli. Vždyť to ví přece každý! Jde o připravenost muže k pohlavnímu aktu. Dobře. A co dál? Co přesně tento mechanismus v těle muže spouští? A co přesně se během erekce děje? To už nám nejspíš povědět nedokážete.

Ne, že by to byla chyba. Bez těchto znalostí se dá bez problému žít. Na druhou stranu, není to trochu škoda, že nevíme, co se v této situaci s mužským tělem děje? Kromě toho, že díky pochopení erekce budete vědět, jak spolu některé věci souvisí, budete moci těmito zajímavostmi ohromovat své kamarády a kolegy. 

Nyní už ale začneme s naším dnešním výkladem.

jak funguje erekce

Co je to erekce?

Erekce je jiný název pro ztopoření mužského pohlavního orgánu. Kdyby to tak nebylo, nebyl by muž schopen intimního spojení se ženou. A tím pádem by nedošlo k reprodukci. Protože by nedošlo k oplodnění vajíčka ženy, ze kterého se následně začne vyvíjet v její děloze dítě.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na erekci

nejlepší léky na erekci
 • účinnost jednotlivých přípravků na tvrdou erekci, zvýšení libida a prodloužení sexuální výdrže
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 04/2024

Možná jste to nevěděli, ale určité formy erekce je schopen i ženský klitoris. Také známe i erekci/ztopoření bradavek během stimulace.

Jak funguje erekce?

Nyní se podíváme na to, jaký mechanismus je k dosažení erekce potřeba. A vězte, že jeho fungování je poměrně spletité. Během stimulace (ale ne nutně), dojde k vyslání signálu do sakrálního erekčního centra. Sakrální centrum vyšle signál dál. Ten proběhne přes několik dalších center (nervi erigentes, plexus hypogastricus inferior, plexus prostaticus a nervi cavernosi) až k cévám penisu.

Zde je přítomné větvení. Dojde zde k vypuštění acetylcholinu, který přímo působí na endotel cév. Vytvoří se oxid dusnatý, který dilatuje cévy. Dojde k ochabnutí Ebnerových polštárků a k většímu průtoku krve. Naplněním dojde ke zvýšení tlaku a k reflexivnímu stahu. Takže nedojde k samovolnému odtoku krve. A výsledkem je erekce.

jak vyvolat erekci

Jak vyvolat erekci

Cest, jak vyvolat erekci, existuje několik. Asi všichni známe fyzickou stimulaci. K ní se může použít kromě končetiny i pusa, nebo ženské pohlavní ústrojí. Druhou cestou je naše vlastní fantazie, nebo jiný nefyzický stimul. (Penis se může ztopořit ve spánku, nebo při pohledu na krásnou ženu.)

Problémy spojené s erekcí

Problémy s erekcí poměrně často způsobuje erektilní dysfunkce. Ta ale může být zapříčiněná širokým spektrem nemocí a zdravotních problémů. Vliv na ni může mít úzkost s depresí. Riziková je i cukrovka, nebo onemocnění kardiovaskulárního systému. Také byste si měli nechat zkontrolovat hladinu cholesterolu, tlak a ledviny. Mezi poruchy erekce se řadí i předčasná ejakulace. Ta ale běžně souvisí s příčinou, která je někde v psychice. (Může jít třeba o stud, nebo o stres.)

Jak zlepšit erekci

V první řadě byste měli absolvovat důkladnou zdravotní prohlídku. Běžně se stává, že jakmile se začne řešit primární příčina problému, problémová erekce se zlepší. Také se ale hodí zapracovat na úpravách vašeho životního stylu.

Sami sobě prospějete tím, že:

 • Začnete pravidelně cvičit
 • Do jídelníčku zařadíte více ovoce, zeleniny a dalších zdravých potravin
 • Budete pěstovat kvalitní vztahy se svými sexuálními partnery (v tomto ohledu je důležitá i dobrá komunikace)
 • Vyzkoušíte erotické pomůcky (může vám být nápomocen erekční kroužek)
 • Budete dostatečně spát
 • Budete méně ve stresu

Také se zkuste zaměřit na své prožitky. A až tak moc neřešte své výkony. Díky tomu byste měli být mnohem méně ve stresu. Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s bylinkami na erekci.

⚖️️ Porovnání: TOP 10 přípravků na erekci

nejlepší léky na erekci
 • účinnost jednotlivých přípravků na tvrdou erekci, zvýšení libida a prodloužení sexuální výdrže
 • jaký přípravek je vhodný, jaké má vedlejší účinky a kdy začne účinkovat
 • zkušenosti a spokojenost s užíváním u ostatních lidí
 • porovnání cen za denní dávku

naposledy aktualizováno 04/2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *