Rubriky
Problémy s erekcí

Test mužské plodnosti – vše, co o něm potřebujete vědět

V současné době se chtějí ženy, ale i muži realizovat. Po dokončení školy hledají svou vysněnou práci, baví se se svými vrstevníky a cestují. A při pomyšlení na těhotenství se jim leda obrací panenky. Zatímco ale ženy vědí, do kdy si mohou dovolit potomka odkládat, muži otázku své plodnosti často vůbec neřeší. Což může vést až k testu mužské plodnosti.

Co si budeme povídat. Dnes je na světě tolik různých lákadel, že děláme vše proto, abychom předešli nechtěnému, nebo předčasnému otěhotnění ženy. Zatímco je má společnost tendenci neustále poučovat o tom, v kolika letech je nejvhodnější založit rodinu, muži žijí v představě, že mohou plodit potomky až do smrti.

Což je za normálních okolností více méně pravda. (Podívejme se, jak čile si ve vysokém věku vedly některé z našich předních celebrit.) To ale zdaleka neznamená, že muži jsou v otázce plodnosti zcela z obliga. I jim se mohou vlivem nezdravého životního stylu a stárnutí zhoršovat spermie. Někteří v pozdějším věku dokonce zjistí, že jsou neplodní

Pokud se vám po vybudování pozice nedaří založení rodiny (případně chcete vědět, jak si aktuálně stojíte), měli byste absolvovat test mužské plodnosti.

test plodnosti

❔ Kdy začít uvažovat o testu?

Většina párů, které se snaží počít, přichází do ordinace lékaře relativně pozdě. Většinou až ve chvíli, kdy mají za sebou X nechráněných pokusů a stále se nic neděje. V takovém případě je potřeba zjistit, zda je problém na straně muže, nebo ženy. (Popřípadě na obou.) Zatímco ženy musí absolvovat spoustu různých zákroků (včetně hormonální stimulace před asistovanou reprodukcí), mužům většinou stačí podstoupit test plodnosti.

Možná se ptáte, jak by to mělo vypadat v ideálním případě. Třeba tak, že muži (ale i ženy, které mají někdy v budoucnu zájem o porození potomka) půjdou na test plodnosti ještě za svého mládí (kdy třeba zatím ani nemají nic v plánu). Díky tomu zjistí, jak si aktuálně stojí a zda mohou dále pokračovat v reprodukční prokrastinaci.

💡 Vše o testu plodnosti

Cílem testu mužské plodnosti je zjistit, jaký je počet spermií v ejakulátu. Také se zkoumá jejich aktivnost. (Možná už jste někdy slyšeli něco o líných spermiích.) Velmi důležitý je i jejich vzhled. Test mužské plodnosti se podstupuje i po vasektomii. Díky tomu se dá zjistit, zda mohou páry skončit s používáním ochrany proti nechtěnému otěhotnění.

Samotný test není bolestivý. Jde jen o to, abyste na specializovaném pracovišti nechali vzorek svého semene, který bude zkoumán v laboratorních podmínkách. Aby však nebyl výsledek ničím ovlivněn, je potřeba, abyste se drželi několika jednoduchých zásad.

Ty jsou:

 • Zákaz kouření, pití alkoholu, nápojů s kofeinem a užívání drog 5 dnů před absolvováním testu
 • Zákaz používání některých bylinek (echinacea…)
 • Zákaz užívání hormonů (pokud jde o léky, které normálně berete, poraďte se o postupu se svým lékařem)
 • Zákaz ejakulace 1-3 dny před testem

Stejně byste měli postupovat i v případě, že se rozhodnete pro domácí test plodnosti.

kouření a plodnost

✔ Jak si správně vybrat?

V případě, že se hodláte otestovat pouze orientačně, vystačíte si s domácím testem mužské plodnosti. Ten vyrábí několik značek a bývá k dostání na internetu, či v lékárně. V případě, že se dlouhodobě potýkáte s nemožností otěhotnět, je lepší, když se vydáte na test do zdravotnického zařízení. (Tam byste měli zavítat i v případě, že vám vyšel špatně váš domácí test. Tam se jeho správnost může potvrdit.)

Vsaďte na prevenci!

Ačkoliv nemáme vliv na všechno, můžeme podniknout několik kroků, které mohou ochránit kvalitu spermií. 

Pomáhá:

 • Přestat kouřit
 • Snížit svou tělesnou váhu
 • Nemít varlata permanentně v teple (tzn. žádné pokládání notebooku na klín)
 • Střídmost popíjení alkoholu
 • Vyhýbat se stresu
 • Nepřicházet do styku s chemikáliemi a toxickými látkami
Rubriky
Problémy s erekcí

Co je to libido a jak ho zvýšit

Když přijde řeč na zdravou sexualitu, dříve, nebo později se dostaneme k otázce ztráty libida. Co to to libido ale vlastně je? A co všechno ho může ovlivnit? Na tyto a další důležité otázky vám odpovíme v textu tohoto článku.

Abychom mohli (a chtěli) mít sexuální styk, potřebujeme k tomu sexuální touhu. Když jsme mladí, máme jí plnými hrstmi na rozdávání. Kvůli pozvolnému procesu stárnutí ale o ni můžeme přijít. Libido pro muže ovlivňuje i spokojenost v partnerských vztazích. (Případně i spokojenost v jiných segmentech života.) 

Jak libido funguje, jak ho lze podpořit a co dělat, když se někam vytratí vám povíme v následujících několika odstavcích.

sexuální libido

Co je to libido?

Libido je termín, který označuje lidskou sexuální touhu. Její úroveň je u každého člověka (i v závislosti na pohlaví) zcela individuální. Proto se můžeme setkat s muži, kteří mají zájem o sex několikrát za den, i s těmi, kterým vyhovuje mít sex jen několikrát za měsíc. Stále častěji se dnes mluví i o asexuálech, kteří ve svém životě necítí vůbec žádnou sexuální potřebu.

Na libido má vliv:

 • Skladba a činnost hormonů (pánové mají kvůli vyšším hladinám testosteronu větší sexuální apetit)
 • Stres a psychika
 • Spokojenost ve vztahu

Stejně, jako u větší velikosti penisu nelze říct, že je vysoké libido ideál, kterého by se měl každý snažit dosáhnout. Příliš vysoké libido může vést k zanedbávání vašich každodenních povinností, k neschopnosti se ovládat a k problémům ve vztazích

Co je nízká sexuální touha?

Jak už bylo řečeno, každý člověk je od ostatních odlišný. To znamená, že je velmi těžké určit, co je a není normální. Hlavním vodítkem je to, zda se kvůli své sexuální frekvenci trápíte. Třeba proto, že dřív jste se považovali za výkonné a dnes už tolik ne. Případně vás do řešení problému s nízkým libidem tlačí partnerka, která by s vámi chtěla spávat častěji. 

V takovém případě je moudré se zamyslet a po zvážení všech důvodů začít hledat cesty, jak tento problém vyřešit.

podpora libida

💡 Tipy pro zvýšení a podporu libida

Hodně mužů, kteří pociťují nižší libido, sahá po volně prodejných přípravcích na podporu erekce. Ačkoliv řada z nich funguje, mohou zakrývat váš skutečný problém.

V případě, že vaše nechuť vychází z životních potíží (které se mohou týkat bydlení, nebo třeba financí), většinou odezní ve chvíli, kdy se vám je podaří vyřešit. Podobně je tomu i u partnerských vztahů, u kterých byste měli pracovat na jejich vyjasnění a zkvalitnění. Pomoci vám může manželská, nebo partnerská poradna, experimentování nebo obnovení vztahu. K němu stačí udělat si na sebe čas, něco společně podnikat, naslouchat si a více se navzájem (i nesexuálně) dotýkat.

Pokud ani tohle všechno nepomáhá, můžete vyzkoušet:

 • Zvýšenou konzumaci banánů, avokáda a dalších zdravých potravin (nízké libido může být zapříčiněno nedostatkem vitamínů a minerálních látek)
 • Čokoládu (ačkoliv se považuje za afrodiziakum, konzumujte ji s mírou)
 • Ginkgo-bilobu (zlepšuje prokrvení těla a tím pádem i penisu)
 • Skleničku vína (opět pouze s mírou)
 • Dostatek spánku
 • Sport (sportovní aktivity zvyšují úroveň štěstí a mohou vám pomoci zvednout hladinu testosteronu)
nízká sexuální touha

Pokud máte tohle všechno za sebou a nic z toho vám nepomohlo, neuděláte nic špatného, když se objednáte ke svému lékaři. Je docela možné, že jde o problém na hormonální bázi. (Který lze upravit vhodnou léčbou.) Také nešlápnete vedle, když se objednáte k sexuologovi, který je specialistou v oboru sexuálního zdraví.

Závěr

Nízké libido je problémem jen v případě, že ho jako problém vnímáte. Jinak jde jen o odlišné nastavení vaší sexuální touhy. Takže nejde o nic, kvůli čemu byste se měli (při porovnávání se s ostatními) trápit.

Rubriky
Problémy s erekcí

Nejčastější příčiny poruchy erekce

S poruchou erekce se nechce setkat snad žádný žijící muž. Kromě toho, že kvůli ní mohou vznikat pochybnosti o vlastní vitalitě a zdraví může negativně působit i na mužské sebepojetí. Přidejme k tomu ještě stud a partnerské problémy a je skoro jisté, že je zaděláno na průšvih. Co s tím?

Už jste se s tím někdy v životě (ať už osobně, nebo zprostředkovaně) setkali. Oslovíte svoji novou, nebo dlouholetou partnerku a těšíte se na vydařený večer, kterému z vaší strany předcházela náročná příprava. (Kadeřník, nákup nového oblečení, úklid, rezervace restaurace, nákup květin…) 

Večer se skvěle vyvíjí a oba se dobře bavíte. Jiskří to mezi vámi a je jasné, že skončíte v posteli. Nalijete si skleničku vína, pustíte hudbu, partnerka se vysvlékne, aby vám ukázala nový přírůstek do své sbírky erotického prádla….A vy najednou zamrznete. Protože, ač je všechno v pořádku, erekce, která tu ještě před několika okamžiky byla je najednou pryč! (Příběh se může odvíjet i tak, že dojde k intimnímu spojení, ale po několika zásunech z ničeho nic zvadnete.) 

Pokud se to stane jednou, nebo dvakrát v náročnějším období, tak nejde o nic, kvůli čemu byste se měli začít stresovat. Co když se to ale stane víckrát za sebou a zdá se, že takto to už bude nastálo?

V tom případě byste se měli začít zajímat o potíže s erekcí. A také alespoň trochu o to, jak se dají léčit.

příčiny poruchy erekce

❌ Porucha erekce

Poruchy erekce po 50 bereme jako nedílnou (ač neveselou) součást života. Málokdo ale ví, že s poruchovou erekcí mohou mít zkušenosti i mnohem mladší muži. Stejně tak ne každý ví, co je její hlavní příčinou. Což považujeme za veliké mínus, protože jen skutečné porozumění může vést k odstranění potíží.

Že tímto problémem trpíte poznáte především podle toho, že se nedokážete vzrušit. Případně dojde ke ztopoření penisu, ale nejste schopni svou erekci udržet. (Po dobu, která je nezbytně nutná pro uspokojení potřeb vás a vaší partnerky.) Zároveň je potřeba dodat, že občasné problémy s erekcí se mohou objevit u každého sexuálně aktivního muže a ne vždy jde o následek poruchy.

💡 Nejčastější příčiny problémů s erekcí

Porucha erekce může být vyvolaná celou řadou příčin. Například psychikou (hádka, těžké životní období), věkem, nebo nemocí. Jelikož poslední zmíněný bod může souviset s celou řadou spouštěčů, dovolujeme si vám předložit jejich menší seznam.

Poruchy erekce může způsobit:

 • Obezita
 • Onemocnění kardiovaskulárního systému
 • Deprese
 • Cukrovka
 • Úzkost
 • Onemocnění ledvin
 • Nespavost
 • Parkinsonova choroba
 • Roztroušená skleróza

Velkou roli hraje i nezdravý životní styl, který zahrnuje kouření, užívání drog a nadměrné popíjení alkoholu.

erekce a obezita

🌿 Léčba přírodní cestou – vyzkoušejte tyto bylinky

Pokud jste si naprosto jistí, že jste zcela zdraví, což vám potvrdí jen a pouze doktor, můžete se s ním poradit o užívání bylinek. Ačkoliv jim hodně mužů nevěří, faktem je, že řada z nich má na naše tělo vliv, který je srovnatelný s volně prodejnými doplňky stravy z lékárny. (Některé z nich jsou taktéž na přírodní bázi.)

Mezi účinné pomocníky řadíme:

 • Ženšen pravý (jde o životabudič, který je hodně oblíbený v Asii)
 • Ginkgo-bilobu (zlepšuje prokrvení těla)
 • Macu peruánskou (snižuje stres, který může způsobovat potíže s erekcí)
 • Kotvičník zemní (zvyšuje libido)
 • Šafrán (je považován za afrodiziakum)
 • Škornici (té se v angličtině trefně říká Horny Goat Weed)
bylinky na poruchu erekce

V závislosti na tom, co je vám příjemné se můžete pídit po bylinných čajích, nebo po volně prodejných doplňcích stravy. V ani jednom případě si nezapomeňte pořádně pročíst etiketu a seznámit se se správným dávkováním

Myslete také na to, že přípravky s širší kombinaci bylin budou mít pravděpodobně silnější účinky. (Případně zvládnou řešit víc potíží najednou.)

💊 Léky

Samozřejmě, ne každý bylinkám věří. Případně, lékař dojde k závěru, že vaše problémy vyžadují člověkem vyrobená léčiva. V takové situaci je moudré dbát jeho odborných rad a přestat experimentovat. (Léky a byliny se mohou rušit navzájem, nebo nadělat ještě nějakou mnohem horší paseku.)

Mezi nejznámější léky proti poruchám erekce patří:

 • Viagra
 • Levitra
viagra

Hodně se mluví i o léku Cialis. Ten se nám však nepodařilo dohledat na stránkách masově ověřených lékáren. (Často je k dostání na černém trhu, takže nemáte jistotu, že nemáte doma padělek.) Také má široké spektrum nežádoucích účinků.

Závěr

Potíže s erekcí jsou v některých životních situacích zcela normální a není nutné si kvůli nim dělat těžkou hlavu. Pokud ale přetrvávají, je určitě vhodné navštívit lékaře. V případě, že přijde na příčinu problému (kterou může být i úplně jiná nemoc), váš stav by se měl v dohledné době uspokojivě zlepšit.

Rubriky
Problémy s erekcí

Zvětšená prostata a její vliv na erekci

Pokud jste muž a jste na hranici středního věku, z hlediska četnosti je jen otázka času, kdy začnete pociťovat první potíže s prostatou. Ačkoliv není tento orgán na první pohled vidět, jeho dobrá kondice je extrémně důležitá pro bezproblémové močení a (nejen) sexuální zdraví. Víte, jak poznáte, že s ním máte začít něco podnikat?

O zvětšené prostatě se v naší společnosti mluví jen v souvislosti s reklamami na volně prodejné přípravky pro muže. To je ale obrovská chyba, protože zvětšená, nebo jinak problémová prostata může dost výrazně ovlivnit kvalitu vašeho života. (V případě, že jde o rakovinu prostaty i jeho délku.)

Proto, jakmile na sobě začnete pozorovat první potíže, vezměte rozum do hrsti, na chvilku se oprostěte od své představy krále džungle a běžte je okamžitě řešit. Kromě toho, že budete mít tyhle horké chvilky brzy za sebou se už nebudete muset ničím trápit.

Jakou neplechu dokáže způsobit zvětšená prostata a jak ji dostat zase zpátky do formy si objasníme v následujících modulech.

příčiny zvětšené prostaty

❔ Jaký má vliv na erekci?

Prostata je orgán, který je důležitý pro přežití spermií. Dá se tedy říct, že je jedním z mnoha dílů mužského rozmnožovacího ústrojí. Vzhledem k její poloze okolo močové trubice toho ale dokáže ovlivnit mnohem víc. (Třeba to, zda se budete v pozdějším věku potýkat s přerušovaným močením.) Jaký má ale zvětšená prostata vliv na erekci a sexuální zdraví?

Na tuto otázku je velmi složité hledat uspokojivou odpověď. Za hlavní spouštěč problémů s erekcí považujeme erektilní dysfunkci. Pravda je ale taková, že zvětšená prostata a erektilní dysfunkce se mohou v určitých situacích prolínat. Zvlášť, pokud se s některým z těchto problémů léčíte. (Léky na léčbu zvětšené prostaty mohou způsobovat potíže s dosažením erekce. Některé léky proti erektilní dysfunkci zase mohou zlepšit potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou.)

💡 Nejčastější příznaky zvětšené prostaty

Jak už jsme předestřeli v úvodu, problémy je vhodné začít řešit už ve chvíli, kdy se u vás objeví. Ne každý laik ale ví, co je a není normální. Proto se podíváme na symptomy zvětšené prostaty.

Patří mezi ně:

 • Časté močení
 • Neschopnost při močení zcela vyprázdnit měchýř
 • Přerušované močení
 • Noční močení
 • Inkontinence
 • Slabý proud moči
 • Krev v moči
 • Bolest během močení

Co se týče výskytu, za rizikovou skupinu se považují muži ve středním věku. (A starší.) Potíže mohou mít i muži s vrozenými abnormalitami.

prostata a močení

👨🏻‍⚕️ Léčba zvětšené prostaty

Jakmile přijdete k lékaři (potížemi s prostatou se běžně zabývá urolog), ten se vás vyptá na vaše potíže a na rodinnou anamnézu. Následně přikročí k vyšetření, které zahrnuje i hmatovou kontrolu prostaty. Dále může udělat krevní test, nebo test moči. Běžná je i cystoskopie a rentgen.  

Co se týče léčby, lékař vám může doporučit koupi ověřeného a zároveň volně prodejného přípravku na prostatu. Také vám doporučí dostatečně pít. (Pro své vlastní dobro se ale vyhněte nápojům s alkoholem a kofeinem.) 

Součástí léčby může být i:

 • Posilování svalů pánevního dna
 • Zvyk chodit na toaletu, jakmile ucítíte potřebu
 • Osvojení technik, jak lépe zvládat stres
 • Používání bylinek (Kopřiva dvoudomá, serenoa plazivá…)

Závěr

Hlavním důvodem, proč si dávat na zdraví prostaty pozor je to, že se za příznaky může skrývat i nějaká závažnější nemoc. Jelikož do vás nikdo nevidí, je lepší podstoupit sérii nutných vyšetření než se nakonec chytat za hlavu.

Rubriky
Problémy s erekcí

Léčba a prevence erektilní dysfunkce

Každý sexuálně aktivní muž si zakládá na tom, aby byl za každých okolností připravený k akci. Fantazie a realita od sebe ale mohou být v některých případech na hony vzdálené. Zvlášť, pokud vás začne trápit erektilní dysfunkce. Místo sebeobviňování se k ní postavte čelem a vyhledejte pomoc!

Erektilní dysfunkce je v naší společnosti vysmívaná nemoc. Značí, že muž není schopen dostát svému úkolu a nedovede uspokojit (natož oplodnit) svou (či cizí) ženu. Což je obrovská rána jak pro společnost, která tímto způsobem přichází o nepočaté děti, tak pro mužské sebevědomí. Každý, ať už si to otevřeně přizná, nebo ne, chce být totiž dobrý milenec.

Copak to ale jde, když nemáte na sexuální hrátky se svou polovičkou ani to nejmenší pomyšlení? Případně, když všechny vaše pokusy o sblížení pravidelně končí totálním fiaskem?

Místo toho, abyste se tvářili, že váš problém s erekcí je jen výplodem vaší mysli, běžte s ním něco udělat. Nejen v zájmu vašeho partnerství, ale i v tom vašem.

léčba erektilní dysfunkce

❔ Co je porucha zvaná erektilní dysfunkce?

Erektilní dysfunkce je porucha, která postiženému znemožňuje realizovat, nebo dokončit sexuální styk. Někdy k ní dochází vlivem krátkodobé indispozice. (Třeba v hodně stresujícím životním období.) Pokud se s ní však potýkáte opakovaně, nebo dokonce stále, pravděpodobně pramení ze zdravotního problému, který je nutné neprodleně řešit.

Stejně, jako běžné potíže s erekcí může být způsobena jak psychickými, tak fyzickými chorobami. Zvlášť na pozoru by se měli mít muži trpící depresí, muži, kteří jsou obézní, kouří, jsou závislí na alkoholu a na drogách, mají vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, cukrovku či problémy se srdcem.

💡 Jak na prevenci?

V případě, že je erektilní dysfunkce způsobená stárnutím, nic moc s ní udělat nelze. To ale neznamená, že byste měli od teď začít házet flintu do žita.

Jistý vliv může mít:

 • Eliminace a lepší zvládání stresu
 • Pravidelná kontrola zdravotního stavu lékařem
 • Alkoholová, drogová a nikotinová abstinence
 • Pravidelná návštěva psychologa
 • Dodržování předepsané léčby
 • Zkvalitnění mezilidských vztahů
 • Zdravý životní styl
prevence erektilní dysfunkce

🩺 Vyšetření erektilní dysfunkce

Když přijdete ke svému ošetřujícímu lékaři, počítejte s tím, že s vámi udělá krátký rozhovor, během kterého se zaměří na popis a délku vašich obtíží. Dál si nejspíš poslechne vaše srdce, změří vám tlak a velmi pravděpodobně se zaměří i na vyšetření vašich varlat a penisu.

Aby si byl doktor jistý, že u vás stanovil správnou diagnózu a nedošlo k zanedbání žádného segmentu vašeho zdravotního stavu, může dodatečně provést:

 • Ultrazvuk
 • Krevní test
 • Test moči

👨🏻‍⚕️ Léčba erektilní dysfunkce

Pokud se zjistí, že je vaše indispozice způsobená nějakým zdravotním problémem, lékař vás pošle do ordinace specialisty. (Třeba ke kardiologovi, pokud máte onemocnění kardiovaskulárního systému.) Tím, že se nasadí správná léčba by měly vaše obtíže sexuálního charakteru samy odeznít.

vyšetření erektilní dysfunkce

Taky je ale možné, že se na nic podobného nepřijde. V takovém případě vám může doktor předepsat léky na podporu erekce, které jsou v lékárně vydávané na předpis. Také vám nejspíš doporučí změnu životního stylu, více klidu, návštěvu psychologa nebo pravidelné provádění Kegelových cviků.

Závěr

Když se vezme léčba erektilní dysfunkce za ten správný konec, brzy bude zase všechno v pořádku. Aby to tak ale mohlo být, je důležité, abyste před ní nestrkali hlavu do písku.